3 Nisan 2009 Cuma

TÜRK !

Atatürk'ümüz,
Bize bu kutsal emaneti bıraktıysa demek ki bildiği bir şey vardı, çok güçlü bir inancı vardı ki; bütün inananları bir araya getirip bu güzelim toprakları bizim için kazandılar...

Evet.

Ama neydi sizce bu güvendiği görüntü?

Bence Bizdik.

Bizi görmüştü. Vatanı, Türkiye'si için inadına yaşayacak ve yaşatacak yeni nesili görmüştü, hissetmişti, belki de yaşamıştı! Hangimiz bilebiliriz ki bunu?

Zaten belirtmemişmiydi bunu açıkça:

''..... Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! .....''

Mustafa Kemal Atatürk

Biz ne yapıyoruz; yabancıların potansiyelimizden korktukları için bizi küçük görmesine müsaade ediyoruz. Öyle ya da böyle. Bilerek veya bilmeyerek.

Ve dikkat ederseniz her alanda...

Ama en önemlisi de ne biliyor musunuz? Dilimiz!

Türkçemize yaptığımız eziyeti dışardan görüpte gülmeyen var mı acaba çok merak ediyorum?

Tarihi incelerseniz eğer, Sümerler, Lidyalılar, Persler gibi tarihte önemli yeri olan büyük uygarlıkların şimdi neden yokolduğunu daha iyi anlarsınız...

Dillerine gereken önemi vermediler, sahip çıkmadılar ve artık yoklar!

Biz, hazırlık sınıfı denilen -dünyanın başka hiçbir ülkesinde olmayan- saçmalığı, üniversitelerimizde gözümüzün içine sokmalarına sesimizi çıkarmıyoruz!

Madem bu kadar gerekli ve önemli bir şeyse bu, neden ekonomisi bizden kat kat güçlü ülkeler buna kendi eğitim sistemlerinde müsade etmiyorlar?

Koskoca bir senemizi ve paralarımızı neden çöpe atıyoruz. Bu parayla en iyi özel yabancı dil kurslarına gidip bir değil hatta birkaç tane dili mükemmel bir derecede öğrenmek varken! Neden?

Japonya kafasına iki nükleer bomba yedikten sonra akıllandı ve özüne döndü.

Bütün eğitim sistemini japonca verdi ve böylece bilimsel terimleri daha iyi anlayayarak geliştirdi teknolojisini. Şimdi teknolojide dünyada bir numaralar!

Yeni bir icat duysak, '' kesin Japonlar yapmıştır.'' diyoruz ve öyle de zaten...

Onlar farkındalar değerlerinin. Birinci değer olarak dili görüyorlar çünkü dünyayı, bilimi ve diğer her şeyi ancak bu şekilde daha iyi kavrayabileceklerinden eminler!

Doğru yoldalar mı?

Bunu göremeyen insan taş devrinde yaşamalı.

Biz doğru yolda mıyız ?

Karar sizin?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder